Kaieteur-vízesés
A Kaieteur bolygónk legerősebb áramlási sebességgel rendelkező vízesése, 663 köbméter víz áramlik másodpercenként a vízoszlopban. Fő ága 225 méter magas, ami azt jelenti, hogy a legmagasabbak közé tartozik, ha azt vesszük figyelembe, hogy megszakítás nélkül zuhan a mélybe. A Guyana-i Essequibo terület központi részén található vízesést az európaiak a XVIII. században fedezték fel Charles Barrigton által.
A Kaieteur nevét egy Kai nevű törzsfőnökről kaphatta, aki a patamona-i indián legendákban úgy mentette meg népét, hogy feláldozta magát és a vízesésbe zuhant. Mások szerint egy öregemberről nevezték el, akit rokonai csónakba tettek, hogy a vízesésbe zuhanjon. Azokban az időkben, amikor még a patamona indián törzs uralta a vidéket, furcsa legendák születtek. A nép tagjai kapon-oknak is nevezték magukat, mint akik a vízesés védelméért feleltek. Nem messze tőlük a karibok törzse telepedett le, akik vadságukról voltak híresek. Mindenáron háborúzni kívántak, hogy megszerezhessék a régió feletti irányítást. Chenau-t is szerették volna elfoglalni, a patamonák legnagyobb falvát. Sok nőt és élelmet raboltak el a harcok során, éppen ezért Chenau akkori főnöke, Kai békés utat keresett, hogy megmenthesse népét. Az istenükhöz fordult, akit Makanoaima-nak hívtak. Ő arra utasította, hogy a béke megteremtése érdekében adja át valaki másnak törzsének irányítását. Kai kenuba szállt a vízesés mellett, amelyet gyorsan magukkal rántottak az erős áramlatok. Miután lezuhant, sziklává változott. Ez a szikla napjainkban is a vízesés fölött őrködik. A patamona-k több ehhez hasonló történeteiben a sziklák vagy éppen a sziklarajzok misztikus tulajdonságokkal rendelkeznek vagy éppen tabunak számítanak. Olyan emberek fizikai maradványai, akiket a túlvilági erők halhatatlanná tettek, hogy megmentsék őket a szenvedéseiktől. Alacsony vízállásnál Kai sziklája előbukkan a vízből és mindenki megtekintheti az emberi archoz hasonlító vonásait. A vastag vízfalak mögött állítólag barlang is rejtőzik, amely Kai otthonaként szolgál. Amikor a vízesést sűrű köd borította, akkor a barlangjában éppen tüzet gyújtott és főzött. Fecskéket és más madarakat sokszor láttak a vízesés mögé berepülni, akik az egykori törzsfőnök legjobb barátaivá váltak. A másik változat, amely a Kaieteur-vízesés nevének eredetével kapcsolatos, egy olyan öregemberről szól, akitől rokonai úgymond megszabadultak, mert megfertőzték lábát a chigoa bolhák. Nem volt mit tenniük, el kellett távolítaniuk otthonukból, mert különben ők is megfertőződtek volna. Az öreget kenuba tették, hogy magával sodorja a vízesés.
A Kaieteur Nemzeti Parkról szóló törvényt a guyanai kormány azért fogadta el, hogy megvédje a régió természeti értékeinek gazdagságát és az itt élő ritka állat-és növényfajokat, valamint célul tűzték ki az őshonos indián törzsek védelmét is. A Kaieteur-vízesés által képződött sűrű pára felhőerdőknek kedvező életkörülményeket teremt. Ezek a változatos élőhelyek a fajok gazdag sokféleségét eredményezik, köztük olyan veszélyeztetett madarakat és emlősöket, mint a hárpia, a guyanai kakas, a skarlát ara, az óriás folyami vidra, az óriás tatu és a bokorkutya. A vízesés természetes akadályként szolgál a nagyobb folyókból érkező halak számára, így elszigelt és önálló halpopulációk jöhettek létre a folyó felső szakaszán. A Brocchinia micrantha nevű broméliafaj virágai és levelei a parkban endemikus fajnak számító arany rakétabéka otthonai. A termetes növény leveleiben összegyűlt vízben ebihalak fejlődnek, sokkal biztonságosabb és kedvezőbb körülmények között. A kutatók szerint ez a békafaj a vízesésből áramló ködnek köszönheti a létezését, ami ideális feltételeket teremt a számára.
Guyana az egyik leggyérebben lakott ország Földünkön. Területének több mint 95 százaléka trópusi esőerdő, ahonnan néha-néha kiemelkedik egy-egy tepui, vagyis lapos tetejű hegy. A kitartó természetvédelmi intézkedéseknek hála az eredeti erdőtakaró még mindig sértetelen állapotban van, nagyrészt felderítetlen. Sok utazó találkozott már furcsa hibridekkel és szörnyekkel, emberevő növényekkel. A Massacooraman a himalájai jetihez hasonlító szőrös, emberszabású majom, amely meglepő módon nem szárazföldi életet folytat. Akik már elmondásuk szerint találkoztak vele, Guyana esőerdeinek folyóiban látták, amikor felborította a csónakokat és megette a bennük ülő utazókat. A bányászok szerint valamilyen folyami szellem lehet, amely a Kaieteur-vízesés alatt tanyázik.
Az esőerdő elhagyatott részein, ahol nagyon tiszta a levegő és a fényszennyezés is alacsony, az égbolt néha figyelmeztet minket a veszélyre. Azokon az éjszakákon, amikor a Hold a legfényesebben ragyog, néha láthatóvá válik az erdő gonosz démonának megnyúlt árnyéka, akit Holdnézőnek hívnak. Meglehet ez csupán a fény egyik ismeretlen trükkje, ahogyan a tudósok vélik. Kevesen élték túl a vele történő találkozást. Akik sötétedés után kimerészkedtek otthonaikból teliholdas éjszakákon, könnyen találkozhattak a Holdnézővel, aki valamilyen érthetetlen okból gyakran kémlelte az eget. Az árnyék bárkit megölhet, aki rálép vagy közel merészkedik hozzá. A Holdnéző ollószerű végtagjai összecsukódnak és kettávágják az óvatlanokat. Emberi településekre ritkán látogat el, néhány évente elrabol egy csecsemőt és kiszívja az agyát, hogy energiához jusson. Bármi is legyen az igazság, éjszaka inkább tanácsosabb otthon maradni azoknak, akik a dzsungel közelében élnek vagy látogatást tesznek oda.
.