Danakil-mélyföld
A Danakil-mélyföld az Afrikai-hasadékvölgy vagy másnéven Kelet-afrikai árok része, amely a Tanganyika-tótól a Holt-tengeréig húzódik. Az Etiópia északkeleti részén elterülő mélyföld nagyjából száz méterrel van a tengerszint alatt. Ez az egyik legbarátságtalanabb hely a bolygónkon. Az év nagy részében nem esik eső, az átlaghőmérséklet pedig 35 Celsius-fok. Az Awash nevű folyó egy bizonyos pontig eljut a sivatagos tájon, de soha nem éri el a Vörös-tengert, végül kiszárad és sós tavakat hagy maga után, például az Afrera-t. Valamikor régen, a földtörténeti korban tengervíz borította be az egész területet, ennek maradványa lett a nagy kiterjedésű sós síkság. A Gaet'ale-tó az egyik legsósabb víztest a Földön, amely 2005-ben keletkezett egy földrengést követően. A sóbányászat azon kevés tevékenységek közé tartozik, amelyet az afar nép tagjai ezen a lakatlan vidéken művelnek. Mivel a mélyföldre lehulló kevés csapadék azonnal elpárolog, a só háborítatlanul borítja be az egész terepet: több mint tízmillió tonna található itt a becslések szerint. Fontos tudni, hogy a Danakil-mélyföldet gyakran az emberiség bölcsőjeként is emlegetik. 1974-ben Donald Johanson és munkatársai megtalálták az afari Australopithecus fosszíliáit, amit Lucy-nek neveztek el és 3,2 millió évesre datáltak.
A Danakil-mélyföld híres lávatavairól is, melyek a Dallol ( szellemek helye ) vulkáni kalderából törnek elő. Ezek a földalatti forrásokból feltörő tavak kénes szagot árasztanak. Dallol ezenkívül földöntúli színeiről és ásványi mintáiról, valamint a hidrotermális forrásaiból kilépő nagyon savas folyadékáról ismert. A kaldera közepén lévő kör alakú mélyedés valószínűleg egy összeomlott kráter lehetett. A délnyugati lejtőkön víz által erodált sós szurdokok, sóoszlopok, gejzírek, szikes források és fumarolák találhatóak. Dallol felszíne rendkívül dinamikusan változik: az aktív források inaktívvá válnak, és új források keletkeznek új helyeken, melynek következtében színük fehérről zöldre, sárgára, pirosra és lilára változik. Ellentétben más, színes medencéiről ismert hidrotermális rendszerekkel, ahol a színek biológiai aktivitás hatására jönnek létre, Dallol különleges színei a vas szervetlen oxidációja útján nyilvánulnak meg. Az Marson létező hidrotermikus rendszerek nagyjából olyanok lehettek valamikor, mint itt. Azok a tudósok, akik megpróbálják feltárni, hogyan alakult ki a legkorábbi élet a Földön, úgy gondolják, hogy a hidrotermális rendszerek kémiai egyensúlyának felborulása ideális helyszínné teszi az ehhez hasonló helyeket az élet kiindulásához.
A mélyedés mellett terül el az Erta Ale vulkán is. Környezete sivatagos, és jórészt a tengerszint alatt fekszik, ezért a magas vulkán legmagasabb pontja is csak hatszáz méterrel emelkedik a tengerszint fölé. A belsejében lévő állandó lávató egyike a Földön ismert öt ilyen ritka természeti jelenségnek, amely 1906 óta folyamatosan aktív. Habár senki nem gondolná, a Danakil-mélyföldön számos életforma létezik, legfőképpen mikroorganizmusok. Az extremofilek olyan lények, amelyek ellenséges körülmények között, például a Danakil-mélyföld tájain is képesek fennmaradni. A prokarióta baktériumok az extremofilek leggyakoribb formái, különlegességük pedig abban rejlik, hogy a legrégebbi valaha élt élőlények közé tartoznak.
A területen élő afarok a kevés virágzó növényből, a tevék tenyésztéséből és a sókitermelésből élnek meg. Életkörülményeiket nehezíti a régió által sújtott szeparatista erőszak is, amely Eritrea Etiópiától történő függetlenedése óta áll fenn. Az afarok szerint Danakil sója valaha arany volt: ezer meg ezer tonna tiszta arany. Ebben a korszakban az emberek mind királyként éltek, de ennek megvoltak a hátrányai is, mert a kényelmes életmód lustákká és kapzsikká változtatta őket. Isten megbüntette őket azzal, hogy az összes aranyat sóvá változtatta egészen addig, amíg lejár a büntetésük. Habár az afar emberek hiedelmei és gyakorlatai sok hasonlóságot mutatnak más kusita és afro-ázsiai kultúrákkal, vannak bizonyos egyedi szempontok, amelyek megkülönböztetik őket egymástól. Az egyik ilyen hiedelem a Gaww, amely egy szellem. Képes birtokolni bizonyos személyek testét, így természetfeletti erőt ad nekik. A megszállt személyeket gawwala-nak nevezik, akik valójában gyógyítók és jósok.