A Vosztok-tó rejtélyei
A Keleti-tó (Vostok) az Antarktisz legnagyobb jég alatti tava. Körülbelül négy kilométer vastag jégtakaró alatt fekszik, így több millió éve el van szigetelve a külvilágtól. Területe nagyjából 15, 5 ezer négyzetkilométer, mélysége több mint 1200 méter is lehet. A víz oxigéntartalma ötvenszer magasabb, mint bármely más normál édesvízben. A legnagyobb rejtély azonban az, hogy a tó hőmérséklete plusz húsz Celsius-fok körüli a fagyott jég alatt, a Föld leghidegebb kontinensének közepén. Egyesek szerint akár negyven fokos is lehet. Szubglaciális tavak, folyók, patakok és még földalatti mocsarak egész elágazó rendszeréhez is kapcsolódhat.
Az élettevékenységet korlátozó fő tényező az energiaforrások hiánya. A napfény soha nem hatol be a tóba, ami azt eredményezi, hogy nem alakulhat ki ökoszisztéma, ahol a tápláléklánc elején fotoszintetikus organizmusok találhatóak. A tó vizében szinte alig van szerves anyag, legalábbis az elemzési eredmények alapján. A legközelebbi kutatóállomás az orosz Vosztok, amelyről a tavat is elnevezték, a Déli-sarktól nem messze . Ebből kifolyólag 2015-ig a tó körüli kutatásokat főleg orosz tudósok végezték. A több mint négyszáz eddig felfedezett jégpáncél alatti tó közül az Antarktiszon a Vostok a legnagyobb. 1994-ben fedezték fel, az első vízmintákat pedig 2012-ben vették belőle. Az orosz kutatók kutat fúrtak a jég alá környezetbarát technológiák felhasználásával, hogy mintákat vehessenek a vízből. Ezt követően azonnal megkezdődtek a mikrobiológiai vizsgálatok. A tudósok erőfeszítéseinek döntő része a szennyeződések (mikroorganizmusok és azok DNS-e) kiszűrésére irányult. Az első baktérium fajta teljesen ismeretlen volt a tudomány számára, mert DNS-e az ismert szekvenciáknak csak 86%-ával egyezett meg. Ezért többen úgy vélték, hogy nem zárható ki az idegen faj hipotézise sem, amely az Antarktiszon talált menedékre. A másodikról, a Herminiimonas glaciei-hez kapcsolódó baktériumról kiderült, hogy a tudósok többé-kevésbé ismerték a grönlandi gleccserekben. A 2018-as minták vizsgálata során a tudósok immáron modernebb technikák segítségével felfedezték a Keleti-tó harmadik lehetséges lakóját, amely szintén baktérium volt. Azonban még mindig több kérdés van ezzel a baktériummal kapcsolatban is, mint válasz. A bacilusok heterotróf szervezetek, vagyis szerves anyagokkal táplálkoznak, ezekből viszont alig van a Vostok-tóban. Azonban lehetséges, hogy a mélyben létezik tápanyagban gazdagabb terület és az ottani élet változatosabb, mint azt gondolnánk. Egyelőre, amíg nem tudunk többet, a többsejtű élőlények tekintetében meggyőzőbbnek tűnik azoknak a tudósoknak az álláspontja, akik ezt a lehetőséget kategorikusan elutasítják a tóban uralkodó mintegy négyszáz atmoszféra nyomásra és a fény teljes hiányára hivatkozva. A négyezer méteres mélységből vett vízmintákban a baktériumok mellett aranyat és a tudomány számára ismeretlen aranypikkelyű hal nyomait is felfedezték. A víz spektrális elemzése kimutatta, hogy csaknem 80%-ban aranyból áll, de szabad szemmel nem látható ionok formájában.
A tudósok másik meglepő felfedezése a tó egyik partja közelében lévő mágneses anomáliára vonatkozik: a mágnestű itt nem észak-déli irányt mutat, hanem szüntelenül forog. A terület fölött tilos átrepülni, mert minden gép meghibásodna és lezuhanna. Két ausztrál női kutató furcsa jelenségnek voltak szemtanúi: azt állították, hogy amerikai katonák erőszakkal vitték el őket, mert rosszkor és rossz helyen voltak. A következő rejtély az elektromágneses hullámokhoz kapcsolódik, amelyeknek forrása maga a tó. A műholdakon elhelyezett berendezésekkel végzett mérések azt mutatták, hogy a hullámok forrása, amely egyfajta rádiós jeladó, a jég alatt található, és nem a föld alatt. Ez az ismeretlen forrás hoz létre anomáliát a környéken és az Antarktisz más részein. A földönkívülieket kutató tudósok azt állítják, hogy a tó fenekén van egy teleportál, amely energiakaput hoz létre a párhuzamos világokhoz. Ez magyarázhatja azt a tényt vagy feltételezést, hogy a földönkívüliek és járműveik gyakran megjelennek az Antarktiszon található Vosztok-tó környékén.