Yellowstone Nemzeti Park
Amerika őslakói és a területet felfedező angol gyarmatosítók a kezdetektől fogva olyan helynek nevezték a Yellowstone (Sárga Kő) Nemzeti Parkot, amely tele van rejtélyekkel és korábban soha nem tapasztalt jelenségekkel. A föld mélyéből bizonyos időközönként víz tört a felszínre, iszapvulkánok és furcsa tavak tarkították a tájat. A park Wyoming állam északi részén terül el. A Föld legrégebbi nemzeti parkjaként 1872-ben jött létre, Ulysses Grant elnöksége alatt. A világörökségek listájára 1978-ban került fel. A tájat szurdokok, erdők, folyók, magas hegyek, gejzírek és tavak teszik változatossá. A Sziklás-hegység jellegzetes állatai mellett ritkább, a kihalás által veszélyeztetett fajok is otthonra találtak a néhol barátságtalan környezetben. Ilyenek például a prérifarkas, a kanadai hiúz, a hegyi kecske, a jávorszarvas, a bölény és a grizzly medve, valamint különleges denevérfajok.
Bolygónk gejzíreinek és hidrotermikus forrásainak több mint fele a parkon belül található, amelyeket a folyamatos vulkanikus működések táplálnak. A Yellowstone-tó Észak-Amerika legnagyobb magaslati tava, amely egy szupervulkán részeként alakult ki. Ez a vulkán napjainkban inaktív, de az elmúlt kétmillió évben többször is kitört. A szupervulkánok által okozott kitörés ezerszer erősebb egy normál vulkán által okozott katasztrófánál. Yellowstone leghíresebb gejzíre az Öreg Hűséges nevet kapta. Elsősorban arról vált ismertté, hogy másodpercre pontosan ki lehet számítani, hogy mikor fog a felszínre törni. A természeti jelenségekre ez a fajta pontosság nem igazán jellemző. Az Öreg Hűségesen kívül további más híres gejzír is szerepel a rekordok listáján. Az Óriásgejzír a legnagyobbnak számít bolygónkon, a Gőzhajó pedig a legmagasabban fekvő aktív gejzír. Mindez csupán néhány a körülbelül 1200 szökőforrásból, amelyeket évente rengeteg turista keres fel. A gejzírek mellett a vulkanizmus által működtetett felszíni képződmények közé tartoznak az iszapvulkánok, a fumarolák és a hőforrások. A Sárkányszáj nevű hévízforrás mély barlangból ered, ahol mérgező gázok szabadulnak fel. Talán ezek okozzák a barlangban hallható kísérteties, üvöltő hangokat is, amelyek kintről jól hallhatóak. A víz magas hőmérséklete következtében nagy mennyiségű gőz áramlik kifelé a barlang szájából, ami elsőre olyan benyomást kelt mindenkiben, mintha egy sárkány által kifújt tűz füstje lenne. A Fekete sárkány üstje iszapvulkánhoz hasonló sártó, amely legutóbb 1948-ban tört a felszínre. Jelenleg alvó állapotban van, de mivel Yellowstone-ban mindennapos jelenségnek számítanak a változások, bármikor újjáéledhet. Nemcsak vulkanikus tájakban, hanem hegyvidékekre jellemző felszíni formákban is bővelkedik a Yellowstone park. A Toronyfal közelében található gleccser 1,3 millió éves múltra tekint vissza, amely ritkaságnak számít napjainkban. A Pinedale-jégkorszak emlékét őrzi, amikor szinte az egész területet vastag jégsapka borította. A több mint háromezer méter magas Washburn-hegyet például teljesen befedte a jég.
Az éneklő tó, vagyis a park nevét viselő Yellowstone-tó talán a legfurcsább és legrejtélyesebb része a nemzeti parknak. Elsőként H. Bradley hallhatta a tó énekét, aki a nemzeti parkot kutató első angol expedíció tagjaként ment a helyszínre. A nyöszörgő hangokról beszámolt útitársainak is, akik ugyanúgy értetlenül álltak a rejtély mögött. Az elkövetkező százötven évben sem tudta senki egyértelműen megmagyarázni a tó hangjait. A XIX. század végén Hiram Chittenden kapitány is tanúja lehetett a furcsa eseménynek, vagy ahogyan maga is mondta, a régió legkülönlegesebb és legérdekesebb akusztikus jelenségének. Nemrég a park egyik őre számolt be arról, hogy ő is hallotta a furcsa zenét. 2018-ban és 2019-ben a hang meglehetősen tompa volt, a szél által csapkodott tárgyak zajára hasonlított vagy egy repülőgép motorjának a zúgásához. 2020-ban azonban ugyanez a vadőr, Kristine olyan dallamokat hallott, amelyek teljesen eltértek az előzőektől. Nagyon hasonlítottak a bálnák kísérteties énekéhez az óceánok mélyén. A másik híres tó, az Isa a bolygó azon kevés természetes tavai közé tartozik, amelynek vize két különböző óceánba jut (a másik ilyen a Wollaston-tó). A látszólag semmiben nem különleges, szinte pocsolya méretű tó vize a Lewis-folyón keresztül a Csendes-óceánba, a Firehole-on át pedig a Mexikói-öbölbe, az Atlanti-óceán beltengerébe ömlik.
A nemzeti park leghírhedtebb szellemének legendája 1915-ben, New Yorkban kezdődött el. Ekkor egy gazdag hajózási társaság tulajdonosának a lánya meggondolta magát az esküvője előtt, és nem házasodott össze jövendőbelijével. Beleszeretett egy sokkal idősebb férfiba, aki korábban cselédként dolgozott a házukban. A lány apja mindent megtett azért, hogy lebeszélje lányát az előnytelen kapcsolatról, de nem járt sikerrel. A lány és a szolgáló hamarosan össze is házasodott. Az apa azonban csak azzal a feltétellel adta át gyermekének a hozományt, ha rögtön elhagyja New York-ot. A pár Yellowstone-ba utazott nászútra, ahol az Öreg Hűséges nevű gejzír mellett kialakított szállodában foglaltak szobát. A nő hamarosan rájött arra, hogy mekkorát hibázott. Férje rövid időn belül az összes pénzüket elköltötte szerencsejátékon. Másnap este a szálloda személyzete hallotta, hogy a házaspár hangosan veszekszik, melynek végül az lett az eredménye, hogy a férj kirohant a szobából, majd soha többé nem látták. Ekkor a nő még életben volt. Néhány napig azonban ő sem mozdult ki a szobájából, nem adott semmilyen életjelet magáról. A személyzet már komolyan kezdett aggódni érte, ezért bekopogtak hozzá. A szobalány vérben úszó, fejetlen testet talált a fürdőszobában. A hiányzó testrészre később a Varjúfészek nevű épületben találtak rá. A nő szelleme később állítólag gyakran megjelent a Yellowstone Nemzeti Park különböző részein. A legkorábbi eset 1982-ből származik, amikor a nyári szezon végéhez közeledvén két alkalmazott bezárta a szálloda kapuit. Rongyos, fehér ruhában járó alakot pillantottak meg, amely nem volt nagyobb egy gyermeknél. Fejét a hóna alatt tartotta, de sokak szerint ez a fej valaki másé lehetett. Nemrég egy nő látott a szállodában szintén fehér ruhába öltözött női szellemet az ágya lábánál lebegni, amely elmondása szerint a vállán lévő mély karmolásokért volt a felelős. Mások léptek zajait, padlódeszkák csikorgását hallják a szálloda bizonyos részein. Minden ajtó nagyon furcsán működik, maguktól nyílnak ki és csukódnak be.